سوالات متداول

سوالات مربوط به کیف پول های لجر

آیا محصولات لجر دارای برچسب پلمپ یا هلوگرام است؟

ترجمه: لجر هیچگاه تصمیم به استفاده از هلوگرام (Anti tamper) در بسته بندی خود نداشته و ندارد. این هلوگرام ها به اسانی جعل میشوند و بنابراین می توانند گمراه کننده باشند. در عوض ، دستگاه های اصلی Ledger دارای یک تراشه ایمن هستند که از دستکاری فیزیکی جلوگیری می کند. این روش می تواند از هر نوع برچسب امنیت بیشتری داشته باشد.

خیر.

در وب سایت کمپانی به روشنی توضیح داده شده که به دلیل جعل آسان هلوگرام ها، این محصولات فاقد هرگونه پلمپ Anti-Tamper یا همان برچسب یا هلوگرام طلایی می باشند. هرگونه مغایرت، برچسب یا هلوگرام بر روی جعبه محصول، از لحاظ کمپانی لجر هیچگونه اعتباری ندارد. بنابراین برای حفظ امنیت خود از خرید چنین محصولاتی خودداری نمائید. محصولات اصلی لجر فرانسه با یک سلفون ساده بسته بندی شده و در عوض، امنیت محصولات توسط تراشه ایمن تامین می شود. مقاله مربوطه را می توانید از اینجا مطالعه نمائید.

تا چه حد میتوانم به امنیت والت لجر مطمئن باشم؟

تا زمانی که راه اندازی دستگاه را خودتان انجام داده باشید و کلیدهای خصوصی دستگاهتان را در جایی امن نگهداری کنید و در اختیار کسی قرار ندهید، هیچ جای نگرانی نیست و دارایی شما به صورت امن در کدهای خصوصی موجود در تراشه غیر قابل هک والت لجر نگهداری خواهد شد.

موارد امنیتی را در لینک زیر مطالعه کنید https://iranledger.com/security

آیا دستگاه لجر من تنها حاوی یک سری کد بازیابی ست؟

خیر.

در واقع دستگاه لجر شما حاوی کد بازیابی خاصی به صورت پیش فرض نمی باشد. و پس از تعیین کردن پین کد، دستگاه به بلاکچین متصل شده و با استفاده از تراشه داخلی، یک سری کلمات ریکاوری (Private Key) را تولید نموده و به شما نشان می دهد. تا زمانی که این 24 کلمه را یادداشت ننموده و دستگاه تاییدیه صحت آن را از شما نگیرد و یا مثلا اگر در حین راه اندازی دستگاه را خاموش نمائید، پس از اتصال مجدد یک سری کلمات جدید تولید می شود. تنها پس از به پایان رساندن تمامی مراحل راه اندازی ابتدایی دستگاه، آن سری از کد بازیابی مختص به شما خواهد شد. به همین منظور، دستگاه لجر شما امن ترین والت ارز دیجیتال محسوب شده و حتی با از بین رفتن دستگاه و یا گم شدن آن، کافیست تا کد ریکاوری مخصوص خود را در هر دستگاه لجر جدیدی وارد نموده و دارایی های خود را بازیابید.

جهت راه اندازی دستگاه برای اولین بار به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در مراحل اولیه راه اندازی دستگاه جدید، پس از تعیین پین کد عددی، از شما خواسته می شود تا 24 کلمه ریکاوری (Private Key) را یادداشت کرده و سپس تک به تک کلمات را جهت تایید وارد دستگاه کنید. این کار فقط یکبار و جهت راه اندازی دستگاه انجام می شود، پس در وارد کردن کلمات و ثبت آنها بر روی کارت بازیابی نهایت دقت را به عمل آورید. پس از انجام این مرحله، 24 کلمه ریکاوری حکم شاه کلید والت شما را خواهد داشت. و باید این کد را بر روی یکی از کارتهای ریکاوری موجود در جعبه یادداشت کرده و در محلی امن نگهداری کنید. از این پس چیپ موجود در دستگاه شما با رمزنگاری این 24 کلمه به بلاکچین متصل خواهد شد و تمامی دارایی داخل والت شما به این شیوه قابل شناسایی خواهند بود.  هر کسی غیر از شما اگر به کارت ریکاوری دسترسی داشته باشد، به موجودی داخل والت شما نیز دسترسی خواهد داشت. پس رعایت نکات امنیتی جهت حفاظت از 24 کلمه نوشته شده بر روی کاغذ، بسیار حیاتی ست.

به هیچ وجه کد ریکاوری را به صورت دیجیتال و یا بر روی کامپیوتر شخصی به صورت نوشته و یا به صورت اسکرین شات بر روی گوشی موبایل خود نگهداری نکنید چرا که امنیت کد ریکاوری دستگاه لجر خود را به مخاطره خواهید انداخت!

آیا برای دریافت ارزهای دیجیتال، روشن بودن دستگاه الزامی ست؟

خیر.

آدرس های عمومی یا همان Public Address که Ledger Live به شما نشان می دهد، آدرس هایی هستند که شما برای دریافت ارز در اختیار دیگر افراد قرار می دهید تا بتوانید ارز دلخواه خود را دریافت نمایید. از آنجایی که تمامی پروسه ی دریافت و تایید ارز در بلاکچین انجام می شود پس نیازی به روشن بودن دستگاه نیست و تنها برای ارسال ارز و خارج کردن آن از والت خود نیاز به اتصال دستگاه به گوشی هوشمند و یا کامپیوتر شخصی و تایید فیزیکی آن خواهید داشت.

آیا برای اتصال والت به گوشی هوشمند و یا کامپیوتر شخصی، نیاز به برنامه آنتی ویروس دارم؟

خیر.

ویژگی منحصر بفرد والت های لجر، غیر قابل نفوذ بودن توسط هکرها و یا کدهای مخرب است. علاوه بر این، برای ارسال هر تراکنش از والت شما به بلاکچین، نیاز به تایید فیزیکی دکمه های موجود بر روی دستگاه می باشد و همین امر باعث شده تا علاوه بر سیستم عامل اختصاصی و غیرقابل نفوذ لجر، هیچ هکری نتواند به محتویات والت سخت افزاری لجر شما دسترسی پیدا کند.
با این حال، موجود بودن یک برنامه آنتی ویروس یا اینترنت سکیوریتی مطمئن و مناسب از ملزومات هر کامپیوتر شخصی ست و برای حفاظت از والت های نرم افزاری و دیگر اطلاعات محرمانه موجود بر روی سیستم، امری حیاتی به شمار می آید.

اگر لجر من به هر دلیلی از کار بیفتد یا از بین برود، تکلیف دارایی های داخل کیف پول چیست؟

هیچ جای نگرانی نیست!

اگر دستگاه شما هنور تحت گارانتی ست، کافیست تا با پشتیبانی تماس گرفته و ایران لجر را در جریان مشکل خود قرار دهید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

در غیر اینصورت، پس از تهیه یک دستگاه جدید، کافیست تا با استفاده از کارت بازیابی دستگاه قدیمی خود که قبلاً در محلی امن نگهداری کرده اید، کد ریکاوری 24 کلمه ای (Private Key) آن را بر روی دستگاه جدید ریکاوری کنید تا تمامی دارایی خود را بازیابید!

تفاوت کیف پول لجر نانو S و لجر نانو X در چیست؟

لجر نانو ایکس جدیدترین محصول شرکت لجر، با امکانات بیشتر نسبت به لجر نانو اس عرضه شده که از موارد مهم میتوان به صفحه نمایش بزرگتر و با کیفیت تر، قابلیت ذخیره app های بیشتر و همینطور مجهز بودن به بلوتوث جهت ارتباط با گوشی هوشمند یا کامپیوتر شخصی اشاره کرد.

هر دو والت لجر نانو اس و لجر نانو ایکس به تعداد مساوی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کرده و از این نظر تفاوتی بین دو دستگاه نمی باشد.

آیا می توانم دلار دیجیتال یا همان تتر USDT را داخل کیف پول لجر خود نگهداری کنم؟

بله! از آنجایی که ارز تتر (USDT) یک توکن (ERC20) محسوب شده و تحت شبکه اتریوم نیز قابل نقل و انتقال است، آن را می توان در والت لجر نانو اس و یا لجر نانو ایکس نگهداری کرد.

لازم به ذکر است که دیگر ارزهای ارزش ثابت (Stable Coin) همانند USDC، USDS، TUSD که تحت شبکه اتریوم عمل می کنند نیز بر روی دستگاه لجر شما قابل نگهداری هستند.

سوالات مربوط به کیف پول های ارز دیجیتال

والت (کیف پول ارزهای دیجیتال) چیست؟

برخلاف کیف پول های سنتی جیبی، کیف پول های ارز دیجیتال ارز را ذخیره نمی کنند. در حقیقت ارزها در یک مکان ذخیره نمی شوند و سوابق معاملات و تراکنش های انجام شده در بلاکچین به صورت کاملاً شفاف ثبت شده اند.
یک کیف پول رمزنگاری شده یا به اصطلاح “والت”، قابل مقایسه با یک حساب بانکی ست که با شناسه های خاص، میزان دارایی های شما را نشان می دهد و هیچکس جز شخصی که کلید خصوصی آن را به همراه دارد، امکان دسترسی به آن والت برایش میسر نمی باشد – حتی سازنده ی آن ارز!

یک والت ارز دیجیتال چگونه عمل می کند؟

هر والت ارز دیجیتال پس از ایجاد، حاوی یک جفت کلید رمزنگاری عمومی (Public Address) و خصوصی ست (Private Key).

یک کلید عمومی یا همان آدرس دریافت والت شما، امکان پرداخت از دیگر والت ها به شما را فراهم می کند، در حالی که کلید خصوصی، حکم شاه کلید والت شما را دارد و باید به طور کاملاً محرمانه در مکانی امن نگهداری شود. هرکس که کلید خصوصی والت شما را داشته باشد، حکم صاحب والت را بازی کرده و به تمامی دارایی های آن والت دسترسی خواهد داشت!
در تراکنش های بلاکچین، بسته به نوع ارز، بر پایه الگوریتم های بسیار پیچیده ریاضی عمل کرده و میزان ارز ارسال شده توسط ماینرها و یا سرور، در بلاکچین به تایید رسیده و در نهایت به آدرس مقصد واریز خواهد شد.

انواع والت ها از جهت امنیت کدامند؟

به طور کلی، والت های ارز دیجیتال به سه دسته تقسیم می شوند: نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی.

– نوع نرم افزاری به نوبه خود به سه دسته دسکتاپ، آنلاین و موبایلی تقسیم می شود و همانطور که از اسمشان پیداست، نوع دسکتاپ بر روی کامپیوترهای شخصی قابل نصب و اجراست، انواع والت های آنلاین، مبتنی بر وب هستند و از طریق وبسایتهای خاص به والت خود دسترسی خواهید داشت و انواع موبایلی که امروزه بسیار متنوع هستند نیز به صورت اپلیکیشن های اندرویدی و یا iOS بر روی گوشی همراه شما قابل اجرا می باشند.
بدیهی ست که والت های نرم افزاری، از امنیت بالایی برخوردار نبوده و احتمال هک گوشی و یا کامپیوتر شخصی شما وجود خواهد داشت و حتی در صورتی که کامپیوتر یا گوشی شما به نرم افزارهای آنتی ویروس نیز مجهز باشد، یک هکر راه خود را برای دستیابی به اطلاعات محرمانه و حساس شما به خوبی می داند!

– در انواع کاغذی که از تنوع کمی برخوردارند، کلیدهای خصوصی و عمومی پرینت گرفته می شوند و طی مراحلی که به آن Sweeping گفته می شود، برای انتقال دارایی باید از یک والت نرم افزاری استفاده نمود.

– و اما انواع سخت افزاری که از بالاترین درجه امنیت برخوردار بوده و کلیدهای خصوصی شما تنها یک بار و با راه اندازی دستگاه به شما نشان داده شده و پس از آن در تراشه ایمن داخل دستگاه نگهداری می شوند، حتی با پیچیده ترین حملات سایبری نیز قابل بازگشایی یا دستیابی نیستند! پس از یادداشت و نگهداری صحیح از کد ریکاوری 24 کلمه ای والت سخت افزاری، هیچکس جز شخص شما به دارایی های موجود در دستگاه دسترسی نخواهد داشت و این موضوع، والت های سخت افزاری را به امن ترین و بهترین روش نگهداری از ارزهای دیجیتال مبدل کرده است!

سوالات عمومی

ایران لجر چه خدماتی ارائه می کند؟

فروشگاه ایران لجر مرجع فروش و خدمات پس از فروش کیف پول های سخت افزاری شرکت لجر فرانسه با گارانتی و خدمات پس از فروش در ایران است.

چگونه به فروشگاه ایران لجر اعتماد کنیم؟

فروشگاه ایران لجر دارای نماد اعتماد 2 ستاره از وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و همین طور دارای نشان ملی ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

آیا کیف پول های عرضه شده در ایران لجر دارای گارانتی است؟

بله! تمامی کیف پول های خریداری شده از ایران لجر به همراه کارت گارانتی یک ساله شرکت ایران لجر عرضه می شود.

شرایط گارانتی محصولات ایران لجر به چه صورت است؟

ساعات کاری و روش ارتباط با ایران لجر به چه صورت است؟

ساعات کاری مجموعه ایران لجر از ساعت 10 تا 18 روزهای شنبه تا پنجشنبه می باشد.

برای ارتباط و مشاوره با ما می توانید با مرکز تماس ایران لجر به شماره 91015056-021 تماس برقرار کنید.

هزینه ارسال محصولات به چه صورت می باشد؟

هزینه ارسال تمامی محصولات به سراسر کشور رایگان می باشد!

آیا ایران لجر فروش عمده دارد؟

با توجه به اینکه دفتر ایران لجر در دبی، نمایندگی رسمی کمپانی لجر است، ایران لجر امکان فروش عمده محصولات به بهترین قیمت در ایران و همین طور امکان تحویل در کشورهای دیگر را دارا می باشد.